Zakup nowego samochodu to nie koniec – to dopiero początek. Trzeba jeszcze dopełnić wielu formalności, aby uniknąć przykrych niespodzianek. W niniejszym artykule przedstawiamy zatem, o jakich formalnościach należy pamiętać przy zakupie auta od osoby prywatnej w kraju oraz jak przebiega przerejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Formalności po zakupie używanego auta

Umowa kupna – sprzedaży

Kupująć auto od sprzedawcy prywatnego, należy sporządzić tradycyjną umowę kupna-sprzedaży po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron. Każda taka umowa według Kodeksu Cywilnego powinna zawierać:

  • datę i miejsce zawarcia umowy,
  • strony umowy,
  • opis przedmiotu transakcji, na który składa się marka auta, rok produkcji, numer silnika, numer nadwozia, numer rejestracyjny, numer karty pojazdu, przebieg i kolor samochodu.
  • cenę,
  • oświadczenie kupującego o zapoznaniu się ze stanem technicznym,
  • informacje o tym, kiedy samochód zostanie przekazany w ręce kupującego,
  • informacje o tym, która strona ponosi koszty związane z zawarciem umowy,
  • czytelny podpis kupującego i sprzedającego.

Ponadto przenosząc własność samochodu, sprzedający powinien wydać kupującemu dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód zawarcia dodatkowego ubezpieczenia OC.

Podatek

W przeciągu 14 dni od daty zakupu musimy uiścić tzw. podatek od wzbogacenia się. Click To Tweet Podatek należy zapłacić w Urzędzie Skarbowym. Aby to zrobić, należy wypełnić formularz PCC-3. Podatek wynosi 2% ceny samochodu.

Przerejestrowanie samochodu

Po opłacaniu podatku możemy udać się do właściwego ze względu zamieszkania wydziału komunikacji w celu przerejestrowania samochodu. Aby móc zarejestrować pojazd, musimy, oprócz umowy kupna-sprzedaży, posiadać dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem, ważne ubezpieczenie OC, kartę pojazdu (jeżeli była wydana), dowód osobisty oraz tablice rejestracyjne. Na tej podstawie zostaną wydane nam nowe tablice rejestracyjne wraz z ważnym przez 30 dni tymczasowym dowodem rejestracyjnym. O dacie odbioru stałego dowodu rejestracyjnego urząd najczęściej informuje SMS-em.

Ubezpieczenie OC

Jeżeli poprzedni właściciel samochodu miał ważną polisę OC, polisa pozostaje, natomiast polisa dodatkowa AC jest automatycznie rozwiązywana. Nie zmienia to jednak faktu, że po zakupie samochodu z ważnym OC i tak musimy udać się do ubezpieczyciela, aby przepisać polisę na siebie lub ją wypowiedzieć. W przypadku, gdy przepisujemy ubezpieczenie, a posiadamy mniejsze zniżki niż poprzedni właściciel, będziemy zmuszeni dopłacić brakującą kwotę. Gdy zawieramy nową polisę, warto ją również rozszerzyć o AC.

UWAGA! Bez ważnego OC nie zarejestrujemy samochodu. Gdy samochód w momencie zakupu nie posiada ważnego ubezpieczenia, przed rejestracją pojazdu w wydziale komunikacji, konieczne jest wykupienie polisy OC.

Badanie techniczne

Pojazdu bez ważnych badań technicznych nie da się zarejestrować, dlatego zanim wybierzemy się do wydziału komunikacji, trzeba odwiedzić stację diagnostyczną.

%name [Poradnik] Formalności związane z zakupem samochodu?

Zarejestrowanie samochodu z zagranicy

Sprowadzanie samochodu sprowadzonego z UE powoduje znacznie większe formalności. Przez wizytą w wydziale komunikacji w celu rejestracji pojazdu zakupionego i zarejestrowanego w krajach Unii Europejskiej niezbędne jest posiadanie następujących dokumentów:

  • dowodu zakupu
  • dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych,
  • zaświadczenia o zapłacie akcyzy – w przypadku samochód sprowadzanych z zagranicy w przeciągu 14 dni od momentu przekroczenia samochodu przez granicę należy udać się do urzędu celnego i zapłacić podatek akcyzowy. Obecnie obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego 3,1% dla samochodów o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6 dla samochodów o pojemności wyższej niż 2000 cm3.
  • VAT-25 – zaświadczenie o zapłacie podatku VAT lub braku obowiązku zapłaty wydaje Urząd,
  • opłatę recyklingową – każdy pojazd o masie całkowitej mniejszej niż 3,5 tony przed pierwszą rejestracją w Polsce musi mieć obowiązkowo uiszczoną opłatę recyklingową. Opłata recyklingowa wynosi 500 zł,
  • tłumaczenie przysięgłe dokumentów,
  • badanie techniczne pojazdu.


Widget not in any sidebars

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czynności, które należy wykonać po zakupieniu samochodu

Po zakupie samochodu, nowy właściciel staje przed kilkoma formalności, które jest zobowiązany zrealizować do 30 dni od daty zakupu. Formalności...

Zamknij