Zakup samochodu zawsze powinien być przemyślaną, wyważoną decyzją. Zwłaszcza przy kupowaniu samochodu z drugiej ręki, kilkuletniego, przyda się wsparcie eksperta – najlepiej mechanika samochodowego lub pasjonata motoryzacji, który ma rzetelną wiedzę na ten temat. Sprawdźmy, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie samochodu terenowego.
Samochód terenowy
Samochód terenowy to pojazd zwykle z napędem 4x4, czyli na obie osie. Click To TweetPod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym przystosowany jest do pokonywania wszelkiego rodzaju przeszkód terenowych – nierówności dróg, zjazdów i podjazdów w terenie leśnym czy na łąkach. Może to być zarówno samochód osobowy, jak i ciężarowy. Najczęściej wyposażony jest w specjalne, grube i wytrzymałe opony, skrzynię rozdzielczo-redukcyjną, solidną ramę oraz zwiększony prześwit poprzeczny o wielkości od 190 do 400 mm.
Auta terenowe wykorzystywane są do jazdy rekreacyjnej w terenie, jak i do zawodów off-road i dalekich wypraw. Dlatego samochody terenowe dzielą się ze względu na zastosowanie na rekreacyjne, klasyczne i użytkowe.
Jakie systemy musi mieć samochód terenowy?
Solidny, warty zakupu samochód terenowy powinien być wyposażony w kilka systemów, które decydują o pewności prowadzenia, komforcie jazdy i niezawodności pojazdu nawet w trudnych warunkach otoczenia. Wśród systemów tych należy wymienić:
- ABS – Anti Blockier System lub Anti-Lock Brakes System, czyli układ stosowany w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania. Jest elementem układu hamulcowego, który chroni przed utratą kontroli nad kierowaniem samochodem.
- System 4×4 – napęd na wszystkie cztery koła, który poprawia trakcję i zdolność do pokonywania przeszkód.
- ESP – Electronic Stability Program – elektroniczny program stabilizacji toru jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu, który przejmuje kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR.
- ACE – elektroniczny system kontroli przechyłów bocznych nadwozia,
- ADB – Automatic Differential Break – system automatycznej blokady mechanizmu różnicowego, który ułatwia jazdę w trudnym terenie,
- Blokada tylnego mostu – to system umożliwiający całkowite zablokowanie mechanizmu różnicowego, który pozwala na przeniesienie do 100 proc. siły napędowej na koło posiadające najlepszą przyczepność.
- ASR – kontrola trakcji z działaniem na hamulce i silnik.
Na co zwracać uwagę przy kupnie samochodu terenowego?
Decydując się na zakup samochodu terenowego, musimy zastanowić się, dlaczego chcemy go dokonać. Czy zależy nam wyłącznie na estetyce pojazdu terenowego, czy jego unikalnych cechach użytkowych? Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, kupujący pojazd terenowy powinien:
- dokonać oceny wnętrza samochodu – czy siedzenia są mocno wytarte, kierownica i skrzynia biegów wygląda na wyeksploatowaną, czy samochód jest w miarę czysty,
- sprawdzić zewnątrz samochód i pod spodem – głównie w poszukiwaniu ognisk korozji, które mogą zostać sprytnie zamaskowane przez sprzedającego, podobnie w przypadku wgnieceń, zarysowań, niecodziennych wygięć i nierówności przy zamykaniu klapy silnika, bagażnika i drzwi – wszystko to świadczy o wypadkowej historii przebiegu pojazdu,
- sprawdzić silnik – czy równo pracuje,
- sprawdzić amortyzatory – najlepiej wybrać się na jazdę próbną po nierównym terenie i sprawdzić, jak amortyzatory niwelują pokonywane na drodze dziury i pagórki. Można także sprawdzić sprawność amortyzatorów na stacji diagnostycznej,
- sprawdzić różne podzespoły – najlepiej w asyście niezależnego diagnosty lub mechanika,
- sprawdzić belki w samochodzie – czy nie są połamane, jakie obciążenie będą w stanie wytrzymać,
- sprawdzić stan opon – jeśli będą względnie nowe, niezużyte, o dużej głębokości bieżnika, unikniemy przynajmniej na wstępie sporego wydatku.
Kupno samochodu terenowego nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. To nie zakup samochodu osobowego, o którym ma pojęcie niemal każdy kierowca. Samochód terenowy musi mieć odpowiednie systemy, aby działać sprawnie i nie zawieść kierowcy w trudnych warunkach otoczenia.
Widget not in any sidebars
Wasze ostatnie komentarze