Zakup samochodu zdecydowanie nie jest największym wydatkiem, który na nas czaka. Wiele osób zapomina o tym, że koszt utrzymania samochodu nie należy do małych. Oczywiście wiele zależy od sposobu eksploatacji pojazdu, jednak na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Warto dodać, że często to tanie auto z drugiej ręki jest źródłem olbrzymich wydatków. Naprawy uszkodzonych elementów mogą kosztować majątek. Pomijając ten fakt musimy pamiętać o kosztach stałych, które dotyczą zarówno aut z salonu, jak i takich, które zbliżają się do końca swojego żywota.

Jakie wydatki generuje samochód?

Na miesięczny koszt utrzymania samochodu składa się wiele czynników. Zwykle im wyższa klasa pojazdu, tym droższe utrzymanie. Pewnych opłat po prostu nie możemy przeskoczyć, czy też zmniejszyć ich wysokości. Trzeba również dodać, że nawet, jeśli nasze cztery kółka głównie stacjonują w garażu, to i tak cały czas ponosimy opłaty.
Oczywiście nie chodzi o to, aby zrezygnować z posiadania samochodu, ponieważ jest to całkowicie bez sensu. Warto jednak poznać, co wchodzi w skład miesięcznego utrzymania pojazdu, tak aby zminimalizować ponoszone koszty.

Co wchodzi w skład kosztów eksploatacyjnych pojazdu?

Przewidując, ile będzie kosztował nas samochód, musimy przede wszystkim dowiedzieć się, za co ponosimy opłaty. Oczywiście w zależności od modelu pojazdu ich wysokość będzie inna.
W skład kosztów eksploatacyjnych wchodzi:

  • ubezpieczenie OC,
  • ubezpieczenie AC (opcjonalnie),
  • przeglądy techniczne,
  • zakup oraz wymiana opon,
  • serwis ASO lub naprawy usterek bieżących,
  • paliwo,
  • usługi dodatkowe (np. przejazd płatnymi autostradami, myjnie, płatne parkingi).

Wyżej wymieniono wyłącznie absolutne minimum. Należy wiedzieć, że wiele osób inwestuje w swój samochód o wiele więcej gotówki. Kupujemy różnego typu produkty np. odświeżacze powietrza, kosmetyki samochodowe, uchwyty na sprzęt/napoje, nawigację, radio, kamerę samochodową. Wszystko to z czasem się zużywa, więc jesteśmy zmuszeni wydać dodatkową gotówkę. Są to jednak elementy, bez których można bez przeszkód użytkować pojazd.
Należy wspomnieć również o mandatach, które zdarzają się najlepszym kierowcom.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie samochodu to zdecydowanie jeden z najdroższych elementów wchodzących w skład użytkowania pojazdu. Dodatkowym minusem jest to, że na jego wysokość nie mamy większego wpływu. Oczywiście dużo zależy od tego, jakiego ubezpieczyciela wybierzemy, jednak musimy pamiętać, że koszt wszędzie będzie podobny. Pomimo tego, że ceny polisy OC są relatywnie ustabilizowane, to nadal nie są one niskie.
Ubezpieczenie OC bez zniżek to zmora młodych i niedoświadczonych kierowców. Za taką polisę zapłacimy najwięcej. Osoby, które jeżdżą już od wielu lat i nie spowodowały żadnej stłuczki zapłacą za OC najmniej, dzięki przysługującym zniżkom.
Wartość polisy zależy również od m.in. modelu samochodu, jego przebiegu, pojemności silnika, miejsca zamieszkania. Średni koszt to 1000-2000 zł rocznie.
Ubezpieczenie AC zaliczane jest do ubezpieczeń dodatkowych, więc każde przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe może samodzielnie ustalać stawki. Najbardziej opłaca nam się zakup pakietu OC+AC, który kosztuje średnio 2000-2500 zł.

koszt utrzymania samochodu co miesiac Koszt utrzymania samochodu miesięcznie   co go kształtuje?

Ile kosztuje paliwo?

Cena paliwa z pewnością nie stanie się tak korzystna, jak kilkadziesiąt lat temu. Click To Tweet Co prawda przez ostatnie dwa lata utrzymuje się ona na optymalnym poziomie (niestety bywało gorzej), jednak dla wielu kierowców nadal jest to bardzo wysoka stawka.
To, ile będziemy wydawać na paliwo zależy od tego, ile spala silnik naszego pojazdu. Oczywiście wiele zależy także od nas samych. Im więcej jeździmy, tym więcej wydajemy na paliwo. Warto wspomnieć, że paliwo w największym stopniu wpływa na koszty eksploatacyjne.
Wiele osób stara się dostosować do ecodrivingu. Jego sukcesywne wdrożenie pozwoli obniżyć koszty paliwa nawet o 20%. Agresywna jazda działa wyłącznie na naszą niekorzyść, gdyż wtedy samochód spala najwięcej. Dobrze jest również rozważyć montaż instalacji LPG, dzięki której koszt użytkowania samochodu zmniejszy się nawet dwukrotnie. Dobra instalacja gazowa wraz z montażem kosztuje około 3000-4000 zł.
Dla przykładu: osoba poruszająca się pojazdem wyposażonym w silnik benzynowy o pojemności 1,6 l i pokonująca rocznie około 15 000 km, zapłaci za paliwo mniej więcej 550-600 zł miesięcznie.

Ile kosztują pozostałe opłaty?

Za przegląd techniczny zapłacimy około 100 zł rocznie. Wymiana opon zależy głównie od tego, na jaką markę się zdecydowaliśmy, a także, czy kupujemy nowe opony, czy też „z drugiej ręki”. W zależności od tego, jak intensywnie użytkujemy auto, opony zużywają się szybciej lub wolniej. Średni okres ich eksploatacji to 5 lat. Za komplet opon zapłacimy średnio 2000-3000 zł. Wymiana (dwa razy do roku) to w sumie 150-200 zł.
To, jak będą kształtować się koszty zależy także od naszego szczęścia. Zdarza się, że w każdym miesiącu wyskakuje jakaś niespodziewana usterka. Czasami kosztuje ona kilkadziesiąt złotych, a czasami nawet kilka tysięcy. Niestety wraz z wiekiem pojazd staje się bardziej awaryjny. Każdy kierowca powinien liczyć się z tym, że rocznie naprawy wynoszą około 3-4 tysiące złotych, a nawet więcej.
Jeśli chodzi o koszty mniej odczuwalne, to ich wysokość zależy od nas. Mowa tutaj o m.in. opłatach za parking, myjnie, czy też płatne autostrady. Średnio ich koszt wynosi kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Czy można obniżyć koszty eksploatacji pojazdu?

Koszt użytkowania pojazdu można obniżyć jednak nie jest to łatwe zadanie. Tak, jak wyżej wspomniano najwięcej płacimy za paliwo, czy też ubezpieczenie. Na koszt polisy nie mamy większego wpływu – oczywiście warto skorzystać z kalkulatora OC/AC, aby znaleźć ubezpieczyciela, który zaproponuje nam korzystne stawki.
W przypadku paliwa z pewnością dużo zmieni styl jazdy, a także instalacja LPG, jednak nie dla każdego takie rozwiązanie będzie korzystne.
Naprawy również nie kosztują nas mało. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby kupując pojazd z drugiej ręki kierować się przede wszystkim jego stanem technicznym. Lepiej na starcie zainwestować więcej, niż co miesiąc doinwestowywać auto, które nie gwarantuje nam ani komfortu, ani bezpieczeństwa użytkowania.


Widget not in any sidebars

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
[Poradnik] Formalności związane z zakupem samochodu?

Zakup nowego samochodu to nie koniec - to dopiero początek. Trzeba jeszcze dopełnić wielu formalności, aby uniknąć przykrych niespodzianek. W...

Zamknij