32% Polaków deklaruje, że najchętniej kupiłoby używany samochód od poprzedniego właściciela. Zaledwie 7% naszych rodaków zaufałoby sprzedawcy w komisie. Czy faktycznie zakup auta od prywatnego właściciela to lepsze rozwiązanie? Jaka jest przewaga komisu nad szukaniem pojazdu na własną rękę? Co zrobić, aby kupić używany samochód w dobrym stanie technicznym?
Używany samochód z komisu – możliwości i pułapki
Zakup samochodu w komisie to przede wszystkim oszczędność czasu – na jednym placu znajdziemy szeroki wybór rozmaitych modeli oraz roczników. To rozwiązanie posiada jednak wiele wad. Komis jest, jak każda firma i działalność zarobkowa, nastawiony na zysk. Różnica między ceną, za którą kupiono pojazd, a tą, za którą go sprzedano, to przeważnie co najmniej kilka tysięcy złotych. Nabycie pojazdu w komisie jest zazwyczaj zwyczajnie nieopłacalne, chyba że poprzedniemu właścicielowi pojazdu się bardzo spieszyło i samochód został kupiony za wyjątkowo niską cenę.
Właścicielom komisu zależy nie tylko na tym, by sprzedać auto. Często podejmują oni różne (niekoniecznie zgodne z prawem i etyką) działania pozwalające maksymalnie podnieść cenę pojazdu. Przygotowanie samochodu do sprzedaży często polega nie na jego naprawie, a jedynie zamaskowaniu istotnych technicznych uszczerbków. Na placach komisów można również często znaleźć auta o niepewnym stanie licznika, z prywatnego, a więc niegwarantującego legalności importu.
Komis komisowi nierówny
Na tle rozmaitych komisów wyróżniają się te prowadzone przez autoryzowanego dilera. Od takiego sprzedawcy możemy wymagać nie tylko stosunkowo dobrego stanu technicznego samochodu, ale także wglądu do udokumentowanej historii pojazdu (np. jego przebiegu) czy księgi napraw. Wybór w autoryzowanych komisach może jednak nie spełniać naszych oczekiwań – nie znajdziemy tu starszych aut, a jedynie samochody co najwyżej kilkuletne. Dużą zaletą takich punktów jest fakt, że stan pojazdu przed dopuszczeniem samochodu do sprzedaży jest weryfikowany, a my, jako potencjalni nabywcy, mamy prawo poprosić o dostęp do raportu z dotychczasowych badań.
W komisach prowadzonych przez autoryzowanych dilerów ceny są wyższe niż w punktach obsługiwanych przez innych sprzedawców. Wynika to zarówno z zazwyczaj stosunkowo dobrego stanu pojazdów, jak i kompetencji sprzedawcy. Autoryzowany diler jest w stanie sprawdzić auto zarówno pod względem technicznym, jak i prawnym (np. czy nie jest kradzione). Dodatkowo w niektórych komisach po kupnie samochodu przysługuje nam okres ochronny (od 6 do 12 miesięcy), w którego trakcie przysługuje nam bezpłatna naprawa (zgodnie z warunkami zapisanymi w umowie).
Auto od poprzedniego właściciela – wady i zalety
Auta oferowane przez prywatnych właścicieli zazwyczaj mają lepszy stan techniczny niż pojazdy znajdujące się w komisie. Click To TweetZapewne także taka droga kupna pojazdu jest tańsza. Osoba prywatna nie tylko nie narzuci takiej marży jak komis, ale także odpowie na nasze próby negocjacji ceny. Nabycie samochodu od poprzedniego właściciela ma jeszcze jedną zaletę. Zazwyczaj osoby prywatne nie mają nic przeciwko temu, bo odbyć próbną jazdę. Z kolei właściciele komisu nieraz nie zgadzają się na taką jazdę (są zbyt leniwi, by przeparkowywać pozostałe pojazdy na placu lub po prostu nie chcą stwarzać sytuacji, w której mogłyby zostać odkryte usterki) lub robią to po pobraniu zaliczki.
Wadą takiego rozwiązania jest jego czasochłonność. Jeżdżenie do miejscowości oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów może być męczące – szczególnie, jeśli w danym tygodniu odbędziemy kilka tego rodzaju podróży. Pamiętajmy także, że nie wszyscy właściciele prywatni są uczciwi – część z nich na pewno będzie próbowała nas oszukać. Szukając samochodu, możemy również spotkać na swojej drodze osoby o znikomej lub wręcz żadnej wiedzy technicznej – ci mogą skłonić nas do niefortunnej transakcji nawet bez uciekania się do oszustw.
Jak kupować samochód używany?
Bez względu na to, jaką drogę kupna samochodu wybierzemy, pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku. Auto najlepiej kupować w towarzystwie zaufanej osoby – dobrze, jeśli będzie to znajomy mechanik samochodowy. Warto domagać się informacji na temat historii serwisowania oraz potwierdzenia faktu, że samochód jest bezwypadkowy. Dokładnie wypytujmy sprzedającego o pojazd – zacznijmy już w trakcie rozmowy telefonicznej, by oszczędzić sobie podróży w celu obejrzenia samochodów, które de facto nie będą nadawać się do codziennej jazdy.
Widget not in any sidebars
Wasze ostatnie komentarze