W dzisiejszych czasach już prawie nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Jednak zakup tego odpowiedniego modelu, w dodatku w rozsądnej cenie może okazać się nie lada wyzwaniem, dlatego dziś podpowiemy, jak kupić nowy samochód taniej?

Auto nowe czy używane?

Zakup samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Kupujemy samochód za niższe pieniądze z drugiej ręki, ale nigdy do końca nie możemy mieć pewności, czy auto po zakupie się nie popsuje. Najczęstszy błędem popełnianym przy zakupie używanego samochodu to jego zakup bez uprzedniego sprawdzenia, czyli “na słowo”, co może spowodować nieoczekiwane wydatki tuż po zakupie.

Auto prosto z salonu to marzenie niejednego kierowcy. Click To Tweet Powszechnie jednak przyjęło się uważać, że auto salonowe to ogromny wydatek i dlatego dużo korzystniej jest zakupić samochód używany. Ale czy rzeczywiście tak jest? Zakup nowego samochodu ma kilka niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim możemy sobie wybrać wersję kolorystyczną, a nawet jego wyposażenie. Po drugie, do nowego samochodu nie ma konieczności dokładania pieniędzy, co często jest konieczne w przypadku zakupu używanego auta. Przy zakupie auta prosto z salonu odpadają nam koszty wymiany podstawowych części samochodowych i płynów eksploatacyjnych. Niebagatelne znacznie ma też gwarancja, która najczęściej trwa pierwsze 2-5 lat i obejmuje wszelkie usterki i awarie. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że nowoczesne samochody są zdecydowanie bezpieczniejsze.

Jak oszczędzić kupując auto w salonie?

Wyprzedaż roczników

Dzięki wszechobecnej na przełomie roku wyprzedaży rocznika można kupić wybrany model po znacznie niższych pieniądzach. Wyprzedaże roczników najczęściej zaczynają się w grudniu i mogą trwać nawet do połowy następnego roku. Kupno samochodu podczas wyprzedaży u dilerów to nie tylko rabat, ale i możliwość zyskania na jego wyposażeniu.

Kupno egzemplarza testowego

Innym sposobem na zakup nowego samochodu w salonie jest zakup egzemplarza testowego. Click To Tweet Egzemplarz testowy najczęściej wykorzystywany jest przez kilka miesięcy, następnie sprzedawany po niższej cenie. W porównaniu do nowego samochodu ten sam model w wersji demonstracyjnej może być nawet tańszy o 20%.

kupowanie nowego samochodu taniej 2 Jak kupić nowy samochód taniej?

Auto na zamówienie

Nowe auto sprowadzane z UE może być tańsze od tych oferowanych w polskich salonach. Sprowadzeniem auta z zagranicy zajmują się autobrokerzy, którzy zapewniają nie tylko niższą cenę za pojazd, ale i załatwiają wszelkie formalności. Broker wyszukuje w Unii wybrany przez klienta model samochodu, sprowadza go do kraju i załatwia wszelkie formalności niezbędne do zarejestrowania pojazdu w kraju.  

Negocjacje z dealerem

Jeśli wybraliśmy konkretny model samochodu, warto “powalczyć” z dealerem o dodatkowe rabaty. Prowadzenie negocjacji wymaga jednak gruntownego zapoznania się z ofertą konkurencji i sprawdzenie aktualnej ceny auta na różnych stronach internetowych. Większe szanse na rabaty mają stali klienci, którzy w danym salonie zakupili więcej niż jeden samochód.

Wymiana starego auta na nowe

W niektórych salonach sprzedaży można oddać stare auto, a w zamian otrzymać nowe za dopłatą. Klientowi oddającemu samochód w rozliczeniu proponowana jest konkretna cena za stare auto, która następnie odejmowana jest od ceny nowego samochodu. Klient może (ale nie musi) uzyskać korzystny rabat, choć z reguły większość osób na początku jest przerażona zbyt niską wyceną swojego dotychczasowego pojazdu.

kupowanie nowego samochodu taniej Jak kupić nowy samochód taniej?

Jak dobrze kupić używane auto?

Zakup auto używanego może okazać się zakupem udanym, ale tylko pod warunkiem, że jesteśmy pewno deklarowanego przebiegu, a samochód nie ma żadnych wad ukrytych i został przez nas dokładnie sprawdzony. Ciężko udzielić jest jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak kupić używane auto taniej, ale łatwo jest wskazać, co zrobić, by nie żałować zakupu używanego samochodu i nie zostać narażonym na dodatkowe koszty. Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednią dla nas ofertę. Najlepszym rozwiązaniem byłby zakup używanego samochodu po znajomości, czyli od kogoś z rodziny lub znajomego. Niestety, takie sytuacje zdarzają się rzadko, dlatego większość z nas sięga po ogłoszenia dostępne w Internecie lub oferty z komisu. Zakup auta od prywatnego sprzedawcy to dużo lepsze ceny bez marży pośrednika, ale i jednocześnie większe ryzyko, dlatego zawsze warto sprawdzić, czy rzekomy prywatny sprzedawca nie jest handlarzem, który ma do zaoferowania jeszcze pięć innych samochodów.

Komisy można podzielić na dwa typy: na niezależne i te, które działają przy autoryzowanych salonach. Zarówno jednym i drugim nie warto ślepo ufać, dlatego niezależnie od kogo kupujemy używany samochód, koniecznie przed zakupem należy sprawdzić:

  • przebieg samochodu (kręcenie liczników, czyli podejrzanie mały przebieg to najpopularniejsze oszustwo wśród handlarzy samochodowych),
  • książkę serwisową pojazdu,
  • czy samochód nie jest kradziony,
  • numer VIN,
  • stan techniczny samochodu,
  • jego bezwypadkowość,
  • ślady zużycia.


Widget not in any sidebars

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Na co zwracać uwagę przy zakupie samochodu terenowego?

Zakup samochodu zawsze powinien być przemyślaną, wyważoną decyzją. Zwłaszcza przy kupowaniu samochodu z drugiej ręki, kilkuletniego, przyda się wsparcie eksperta...

Zamknij