Kupno auta to poważna inwestycja, o której decyzja nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji. Liczy się chłodna, racjonalna kalkulacja i przekonanie o tym, że na rynku sprzedaży pojazdów mechanicznych nie ma czegoś takiego, jak dobra okazja. Kupujący chcą nabyć auto tanio, a sprzedający – otrzymać za nie jak najwięcej pieniędzy. Gdzie zatem szukać auta?
Gdzie obecnie szuka się samochodu? W Internecie czy punktach stacjonarnych?
Najczęściej kupujący szukają ogłoszeń o sprzedaży samochodu w internecie. Upowszechnienie sieci spowodowało, że bez wychodzenia z domu można rozpoznać rynek i sprawdzić, czy stać nas na takie auto, którego poszukujemy. Możemy przejrzeć w serwisach ogłoszeniowych oferty z naszego miasta czy z regionu, oznaczając w wyszukiwarce odpowiednie filtry, zawężające znacznie wyniki wyszukiwania.
Obecnie najłatwiej znaleźć samochód używany w serwisach aukcyjnych i stricte motoryzacyjnych, w których dostępna jest kategoria ogłoszenia kupna i sprzedaży pojazdów. Oczywiście nie brakuje chętnych na oglądanie samochodów w komisach czy na giełdach samochodowych, ale jest ich zdecydowanie mniej niż przeglądających oferty sprzedaży w internecie.
Gdzie można szukać samochodu?
W sieci internetowej istnieje wiele miejsc, w których można przeglądać ogłoszenia o sprzedaży pojazdów. Wśród nich warto wymienić:
- allegro.pl – największy w Polsce serwis aukcyjny, w którym publikowane są przez osoby prywatne, jak i przez handlarzy oferty sprzedaży pojazdów z dokładnym opisem i zdjęciami sprzedawanego samochodu,
- otomoto.pl – serwis ogłoszeń motoryzacyjnych,
- olx.pl – serwis z ogłoszeniami bezpośredniej sprzedaży, w tym również samochodów,
- chceauto.pl – serwis ogłoszeniowy dla sprzedających i kupujących auta,
- moto.gratka.pl – serwis ogłoszeń motoryzacyjnych,
- autogielda.pl – internetowa giełda samochodowa,
- auto.pl – darmowe ogłoszenia auto moto.
Oprócz sieci internetowej samochód możemy kupić za pośrednictwem salonu samochodowego. Salon jest miejscem utożsamianym tylko z nowymi pojazdami, a tymczasem większość dealerów dysponuje masą samochód używanych danej marki, np. poleasingowych. To dobry wybór dla kupującego, który chce kupić sprawdzone auto, w dobrej cenie, odzwierciedlającej realia rynkowe, ale sprawdzone, z pełną książką serwisową.
Komisy samochodowe to obecnie tylko niewielka część rynku motoryzacyjnego. Click To TweetBardzo rzadko można w nich kupić auto, które będzie spełniać nasze wymagania, choć oczywiście można spróbować je znaleźć w takich miejscach. Na ogół osoby prowadzące komisy zajmują się także sprowadzaniem aut z zagranicy. Jeśli jesteśmy zainteresowani takim pojazdem, powinniśmy dokładnie go sprawdzić w niezależnej stacji pojazdów. Dobrze by było skontrolować grubość lakieru i przebieg historii serwisowej, co można zrobić w internecie, np. na stronie: https://historiapojazdu.gov.pl.
Giełdy samochodowe organizowane są w wielu miejscach w całej Polsce i wystawiają na nich auta na sprzedaż zarówno komisy, jak i handlarze oraz prywatni właściciele. Oferta tych ostatnich sprzedających jest na pewno godna uwagi.
Przeglądając ogłoszenia sprzedażowe od osób prywatnych, które chcą sprzedać auto bezpośrednio, warto jest zwrócić uwagę, skąd samochód pochodzi i czy osoba sprzedająca jest pierwszym właścicielem.
Na co zwracać uwagę przy szukaniu samochodu?
Przy szukaniu samochodu musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii, których rozpatrzenie pozwoli nam podjąć racjonalną decyzję o zakupie. Po pierwsze ważna jest cena. Skontrolujmy, czy jest to cena netto, czy brutto. Czasem np. salony samochodowe podają cenę netto, bardziej atrakcyjną od pełnej ceny brutto, którą zapłaci nabywca. Jeśli będzie to osoba prywatna, nie otrzyma zwrotu podatku jak w przypadku przedsiębiorcy. Pamiętać należy także, że cena powinna być utrzymana na poziomie rynkowym. Jeśli jest o wiele niższa, może to wskazywać na poważne problemy ze sprzedawanym pojazdem.
Przebieg to drugi czynnik konieczny do sprawdzenia przy zakupie. Warto wiedzieć, że 10-letni samochód powinien mieć na liczniku przejechane co najmniej 100 000 km. Jeśli jest ich np. 25 000, to można podejrzewać oszustwo i manipulacje przy liczniku. Przekręcenia licznika zdarzają się bardzo często. Można sprawdzić realny przebieg np. na internecie, ale czasem jak w przypadku raportów przebiegu z Niemiec, trzeba za nie zapłacić około 10 euro.
Historia eksploatacji powinna być zapisana w książce serwisowej. Znajdziemy tam wszelkie informacje o dokonywanych naprawach czy usterkach pojazdu. Wspomniany raport o historii przebiegu pojazdu również dostarczy nam w tej kwestii wielu cennych informacji. Należy zachować ograniczone zaufanie do sprzedającego.
Żaden sprzedawca nie będzie nam otwarcie mówić o usterkach pojazdu, chyba że są one widoczne gołym okiem. Click To Tweet Jeśli tak nie jest, powinniśmy zabrać na ostateczne oglądanie auta doświadczonego mechanika samochodowego albo sprawdzić je w niezależnym serwisie. Gdy sprzedający na to nie pozwala, najlepiej odrzucić jego ofertę.
Często sprzedający obiecują, że sprzedają auto bezwypadkowe. Historię szkód można sprawdzić samodzielnie w internecie, za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Będziemy wiedzieć, kiedy samochód miał ewentualny wypadek i jaka była skala uszkodzeń.
Na koniec przy ocenie oferty sprzedażowej trzeba jeszcze sprawdzić, czy samochód nie pochodzi z kradzieży. Najlepiej tego dokonać na policji.
Kupowanie samochodu porównywalne jest z grą w rosyjską ruletkę. Nigdy nie wiadomo, na co trafimy, ale przy zachowaniu zdrowego rozsądku i trzymaniu emocji na wodzy, możemy wybrać odpowiednie dla siebie auto i wynegocjować ze sprzedającym jak najlepszą cenę.
Widget not in any sidebars
Wasze ostatnie komentarze