Na rynku części samochodowych możemy znaleźć wiele produktów, które różnią się między sobą zarówno ceną, jak i jakością. To, że mamy pewność, jakim modelem auta jeździmy nie zawsze jednak oznacza, że z łatwością uda nam się zakupić odpowiednie części, dlatego przy wyborze części do samochodu należy zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, ale również na to, czy dany element na pewno pasuje do naszego pojazdu oraz z jakiego źródła pochodzi.

Zamiennik czy oryginał?

Kluczem do wyboru odpowiednich części samochodowych będzie podjęcie decyzji, czy chcemy zakupić część oryginalną czy zamiennik. Oryginał zakupiony w autoryzowanym serwisie to gwarancja jakości i bezpieczeństwa. Niestety, jest to też z reguły opcja znacznie droższa, dla której alternatywą są tańsze zamienniki. Aby jednak nie trafić na niskiej jakości zamienniki, koniecznie przed zakupem należy sprawdzić źródło pochodzenia takich części. Przy wyborze zamienników warto też zachować zdrowy rozsądek. Są takie części do samochodu, jak układ hamulcowy czy rozrząd, na których oszczędzać nie warto. Zamienniki najlepiej wybierać wtedy, kiedy nie mają bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo.

Zakup części samochodowych przez Internet

Internetowe sklepy z częściami i akcesoriami samochodowymi cieszą się coraz większą popularnością. Click To TweetW sieci coraz chętniej zaopatrują się klienci poszukujący tanich części do aut. Bez wątpienia jest to bardzo wygodne rozwiązanie – zamawiający sam może znaleźć tę część, której aktualnie poszukuje, po czym dostarczona jest ona w przeciągu kilku dni bezpośrednio pod wskazany adres. Niektóre firmy dają możliwość również osobistego odbioru w jednym z wybranych punktów. W przypadku zakupu części samochodowych to rozwiązanie wydaje się być lepsze, ponieważ klient przed odbiorem może dokładnie obejrzeć towar i w razie potrzeby go zwrócić. Nie wszystkie sklepy jednak posiadają możliwość odbioru osobistego, a w przypadku części znalezionych na aukcjach w Internecie pochodzących z niepewnego źródła możemy natknąć się na prawdziwy bubel.

kupowanie czesci samochodowych miejsca 3 Gdzie kupować odpowiednie części do samochodu?

Sklepy motoryzacyjne

Stosunkowo opłacalny jest zakup części samochodowych w sklepach motoryzacyjnych. W dobrych sklepach motoryzacyjnych można znaleźć oryginalne części zamienne w niższej cenie, do tych marek samochodów, z którymi sklep współpracuje. Nawet, jeśli mamy problemy z doborem odpowiednich części, w tego typu sklepach można liczyć na fachową pomoc ze strony sprzedawców. Dobry sklep motoryzacyjny zawsze dopuszcza możliwości wymiany lub zwrotu produktu w przypadku, gdy część nie będzie pasować. Wiele sklepów oferuje również sprzedaż online.

Serwisy i warsztaty samochodowe

Serwisy samochodowe zarabiają nie tylko na samej robociznie, ale coraz częsciej prowadzą sprzedż części, dzięki której dodatkowo zarabiają. Dla warsztatów takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne. Mogą liczyć na spore rabaty u swoich dostawców, części kupują po cenach hurtowych, a sprzedają je zazwyczaj po dużo wyższej cenie.

kupowanie czesci samochodowych miejsca 2 Gdzie kupować odpowiednie części do samochodu?

Czy warto kupować części do samochodu samodzielnie?

Kupowanie części samochodowych na własną rekę, na przykład za pomocą Internetu niewątpliwie daje większe pole manewru. Możemy znaleźć zamienniki w dużo niższej cenie niż te oferowane w serwisie czy sklepach motoryzacyjnych. Jednak jest i druga strona medalu – decydując się na zakup części samodzielnie, zwłaszcza tych pochodzących z niepewnego źródła, nigdy nie możemy mieć pewności, co do legalności ich pochodzenia. Po drugie w przypadku niektórych aut dobór właściwych podzespołów może okazać się trudny, a wymiana lub zwrot niemożliwa.

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdzie najlepiej kupować części samochodowe, bo każda z możliwości ma swoje plusy i minusy. Jedno jest jednak pewne – należy wystrzegać się niepewnych źródeł i dostawców. Lepiej dołożyć kilka złotych więcej i mieć gwarancję, że to, co zakupiliśmy na pewno nada się do naszego samochodu i posłuży nam tyle, ile zakładamy.


Widget not in any sidebars

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy opłaca się kupować samochód pochodzący z Anglii?

Coraz częściej na polskich drogach można spotkać samochody z kierownicą umieszczoną po prawej stronie. Wpływ na taki stan rzeczy ma...

Zamknij