Po zakupie samochodu, nowy właściciel staje przed kilkoma formalności, które jest zobowiązany zrealizować do 30 dni od daty zakupu. Formalności te różnią się przy zakupie używanego samochodu, a samochodu nowego. W drugim wypadku część obowiązków bierze na siebie dealer.

Zakup używanego samochodu od osoby prywatnej

Nie każdy może sobie pozwolić na zakup salonowego samochodu, albo po prostu nadarzyła mu się świetna okazja do zakupu używanego samochodu. Z pewnością takie rozwiązanie jest tańsze, ale niesie też za sobą konieczność wykonania dodatkowych czynności i formalności.

Oto najważniejsze formalności, które należy wykonać przy zakupie używanego samochodu:

 1. Podstawą prawną przeniesienia własności samochodu jest umowa kupna-sprzedaży, po jednym egzemplarzu dla obu stron.
 2. W ciągu 14 dni od daty zakupy należy udać się do Urzędu Skarbowego i uiścić podatek w wysokości 2% od wartości samochodu. W tym celu konieczne jest złożenie deklaracji PCC-3. Obowiązek zapłaty podatku ciąży na kupującym, a od jego zapłaty zwolnione jest nabycie pojazdu na fakturę VAT.
 3. Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Na wypowiedzenie polisy OC poprzedniego właściciela prawo ustanawia termin 30 dni. W tym czasie koniecznie trzeba zawrzeć nową polisę.
 4. Rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji w przeciągu 30 dni od daty zakupu. Do rejestracji pojazdu należy zabrać ze sobą:
 • dowód zakupu (umowa kupna-sprzedaży),
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne samochodu,
 • potwierdzenie dokonania wszelkich opłat,
 • kartę pojazdu – jeżeli została wydana,
 • dowód rejestracyjny z wpisem o ważnym badaniu technicznym,
 • dowód osobisty.

czynnosci przy zakupie samochodu 3 Czynności, które należy wykonać po zakupieniu samochodu

Ważne!

Samochodu bez ważnych badań technicznych nie da się zarejestrować, dlatego – jeśli termin badania minął – musisz pamiętać o tym, aby odwiedzić stację diagnostyczną. Badanie techniczne samochodu kosztuje 98 zł brutto. Badanie techniczne samochodu z zainstalowaną instalacją gazową kosztuje 98 zł + 62 zł (instalacja) brutto. Rejestracja samochodu wiąże się z koniecznością dokonania opłat. Opłaty można dokonać bezpośrednio w urzędzie lub przelewem na konto.

Zakup nowego samochodu

W przypadku nowych samochodów, rejestracja jest o wiele prostsza, ponieważ obejmuje jedynie kilka podstawowych czynności. Pierwszym krokiem jest rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji. Wymagane dokumenty do rejestracji to: dowód własności, wniosek o rejestrację, karta pojazdu, wyciąg ze świadectwa homologacji, dowód tożsamości, potwierdzenie opłat rejestracyjnych lub oświadczenie dealera o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów. Na ten czas urzędnik powinien wydać pozwolenie czasowe, które dopuszcza pojazd do ruchu, ważne przez 30 dni. Po upływie 30 dni dowód rejestracyjny powinien być już gotowy do odbioru. Jednak zanim odbierzemy dowód rejestracyjny, należy wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Niektórzy sprzedawcy proponują tzw. pakiet dealerski, który obejmuje OC, AC i ubezpieczenie dodatkowe.

Zakup używanego samochodu za granicą

Nieco inaczej wygląda rejestracja samochodu wtedy, kiedy samochód sprowadzany jest z zagranicy. W takim wypadku formalności będzie jeszcze więcej. Oto najważniejsze z nich:

 1. Przetłumaczenie dokumentów (umowa kupna-sprzedaży, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, dowód odprawy celnej w przypadku samochodów spoza UE) przez przysięgłego tłumacza.
 2. Badanie techniczne pojazdu w Stacji Kontroli Pojazdów.
 3. Zapłata akcyzy.
 4. W przypadku zakupu samochodu w obrocie wewnątrzwspólnotowym nie ma obowiązku płacenia podatku VAT. Taką możliwość jednak należy odkupić opłatą skarbową z tytułu wydania zaświadczenia VAT-25 w wysokości około 160 zł.
 5. Rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacyjnym.

czynnosci przy zakupie samochodu 2 Czynności, które należy wykonać po zakupieniu samochodu

Wymagane dokumenty do rejestracji:

 • wniosek o rejestrację,
 • tymczasowy dowód rejestracyjny,
 • dowód własności pojazdu,
 • potwierdzenie ważnego badania technicznego,
 • polisa OC,
 • karta pojazdu,
 • dowód tożsamości,
 • dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdy,
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,
 • dowód odprawy celnej,
 • zaświadczenie z US o opłaceniu VAT lub zaświadczenie o braku wniesienia tych opłat.


Widget not in any sidebars

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Komis czy prywatny właściciel? Gdzie kupić używany samochód?

32% Polaków deklaruje, że najchętniej kupiłoby używany samochód od poprzedniego właściciela. Zaledwie 7% naszych rodaków zaufałoby sprzedawcy w komisie. Czy...

Zamknij