Coraz częściej na polskich drogach można spotkać samochody z kierownicą umieszczoną po prawej stronie. Wpływ na taki stan rzeczy ma niewątpliwie atrakcyjna cena, przemawiająca za zakupem “anglika”. Jednak kupując samochód sprowadzany z Wysp Brytyjskich, trzeba być bardzo ostrożnym i dokładnie sprawdzić jego stan, gdyż po doliczeniu kosztów transportu, rejestracji, przeróbek i ewentualnych napraw wcale nie musi to być już tak korzystna oferta, jak wydawać by się mogło na początku.

Przeróbki auta sprowadzonego z Anglii

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup “anglika”, koniecznie należy go dostosować do warunków panujących w Polsce. Click To Tweet Największą różnicą pomiędzy Wielką Brytanią, a Polską jest ruch – na Wyspach lewostronny, a w Polsce – prawostronny. Jeszcze do 2015 r. angielskie pojazdy mogły poruszać się po polskich drogach wyłącznie po dokonaniu przekładki kierownicy z prawej strony na lewą, co wiązało się z niemałym kosztami i skutecznie zniechęcało do zakupu samochodów sprowadzanych z Anglii. W sierpniu 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju, które spowodowało, że obecnie nie ma konieczności przekładania układu kierowniczego z prawej strony na lewą. Aby jednak pojazd sprowadzony z Anglii został dopuszczony do ruchu w Polsce, koniecznym jest jego odpowiednie przystosowanie do ruchu prawostronnego. W innym wypadku pojazd nie otrzyma pozytywnych wyników badań technicznych, a co za tym idzie – nie będzie mógł poruszać się po polskich drogach.

Aby rejestracja samochodu z Anglii stała się możliwa koniecznie należy:

  • Dostosować światła do ruchu prawostronnego – światła mijania muszą dalej świecić z prawej strony, krócej zaś z lewej, a światło przeciwmgłowe tylne musi znajdować się po lewej stronie auta (w Wielkiej Brytanii umieszczone jest po prawej).
  • Wymienić lusterka – czynność ta jest wymagana nawet wtedy, kiedy nie zmieniamy strony kierownicy. Zmiana wkładów lusterek ma na celu zapewnić zwiększone pole widzenia po lewej stronie.
  • Zmodyfikować prędkościomierze – wartość wyrażoną w milach należy zmienić na kilometry. Wiele modeli ma podwójną skalę i ich wymiana nie obowiązuje. Jeśli jednak kupujemy egzemplarz z przedziałką wyrażoną w milach/h, wymiana prędkościomierza jest konieczna.

Dopiero po odpowiednim dostosowaniu pojazdu do ruchu prawostronnego można udać się na stację diagnostyczną. Jeśli nasz samochód pozytywnie przejdzie wszystkie testy diagnostyczne, otrzymamy wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzających przejście badań i stanowiące podstawę do rejestracji samochodu.

%name Czy opłaca się kupować samochód pochodzący z Anglii?

Rejestracja samochodu pochodzącego z Anglii w Polsce – procedury

Rejestracja samochodów pochodzących z Wysp Brytyjskich odbywa się w ten sam sposób, co w przypadku innych samochodów sprowadzanych zza granicy. Przed dokonaniem rejestracji należy obowiązkowo wykupić ubezpieczenie OC. I tu może pojawić się problem, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele żądają wyższych stawek za ubezpieczenie pojazdu pochodzącego z Wysp, a to dlatego, że umieszczenie kierownicy po prawej stronie zwiększa ryzyko wypadku.

Jeśli posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, można udać się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na adres zamieszkania i tam złożyć wszystkie wymagane papiery, czyli: wniosek o zarejestrowanie pojazdu, dowód własności (np. umowa kupna sprzedaży), dokumenty otrzymane po przejściu badań na stacji diagnostycznej, karta pojazdu (jeśli została wydana), dowód uiszczenia akcyzy oraz opłaty recyklingowej, świadectwo zgodności WE, tłumaczenie dokumentów na język polski. Łączy koszt rejestracji “anglika” w wydziale komunikacji to niecałe 300 zł. Cena może wzrosnąć, jeśli właściciel pojazdu zdecyduje się na indywidualne tablice rejestracyjne.

kupowanie samochodu z anglii 2 Czy opłaca się kupować samochód pochodzący z Anglii?

Czy warto kupić auto z Anglii?

Zaletą aut sprowadzanych z Anglii jest ich niska cena, jednak na minus trzeba doliczyć koszty, które wynikają z przeróbki “anglika” i często wysokie ubezpieczenie OC. Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie może stwarzać niebezpieczeństwo, bowiem w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Takie samochody w polskich warunkach są niewygodne i niebezpieczne. Rozwiązaniem jest zmiana przekładki, która – warto przypomnieć – od 2015 r. nie jest obowiązkowa. Dlatego, jeśli już decydujemy się już na zakup “anglika”, warto wybierać takie samochody, które są stosunkowo proste do zrobienia konstrukcyjne, czyli na przykład samochody dostosowane do rynków lewo i prawostronnych. W niektórych pojazdach ingerencja w konstrukcję auta może być poważna i tym samym nieopłacalna i niebezpieczna, dlatego decydując się na zakup auta sprowadzonego z Anglii przede wszystkim należy dokładnie oszacować, czy będzie to dla nas opłacalne.


Widget not in any sidebars

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak kupić nowy samochód taniej?

W dzisiejszych czasach już prawie nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Jednak zakup tego odpowiedniego modelu, w...

Zamknij