Zakup pierwszego samochodu

Kupno samochodu rzadko kiedy jest proste. Nie jest to transakcja, którą powinniśmy dokonywać pod wpływem emocji, bez przeanalizowania wszystkich za i przeciw, zwłaszcza jeśli chcemy kupić samochód używany. Zakup pierwszego samochodu powinien być dobrze przemyślany, abyśmy nie popełnili błędu, którego będziemy żałować przez bardzo długi czas. Na jakie kwestie trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Popełniane błędy przy kupnie auta

Aż 46 proc. Polaków przy zakupie samochodu używanego zwraca przede wszystkim uwagę na jego cenę – pokazuje to badanie przeprowadzone przez TNS Polska. Polujemy na tzw. super okazje. Specjaliści rynku motoryzacyjnego twierdzą jednak, że nie istnieje samochód używany, bez żadnych wad, sprawny i tani. Super promocje nie mają pokrycia w rzeczywistości, a prawdopodobieństwo tego, że trafi nam się taka oferta jest nawet mniejsze, niż przy wygranej szóstki w Lotto. Jeśli cena samochodu opisywanego jako w pełni sprawny i w idealnym stanie jest zdecydowanie zaniżona, najprawdopodobniej ma on ukrytą wadę, którą sprzedający dobrze zamaskował.

Kupowanie samochodu bez jazdy próbnej nie jest dobrym rozwiązaniem. Click To Tweet

To błąd, który popełnia nawet ponad 50 proc. Polaków, podczas gdy tylko w trakcie jazdy można sprawdzić, jak pracuje silnik, czy biegi „wchodzą” płynnie, czy hamulce nie piszczą i tym podobne. Jazda próbna to test, który powinien przejść każdy samochód, który zamierzamy kupić.

Książka serwisowa auta może być przyrównywana do naszej książeczki zdrowia. Click To Tweet

Na jej podstawie można sprawdzić, jakie naprawy były wykonywane w aucie, czy właściciel wymieniał olej, jaki jest rzeczywisty przebieg i tym podobne. Książka odpowie nam również na pytanie, czy samochód był naprawiany w ASO czy niezależnych warsztatach. Brak książeczki serwisowej to jasny sygnał dla kupującego, że trzeba uważać na dany pojazd, ponieważ tak naprawdę nie mamy obiektywnych dowodów na to, w jakim stanie technicznym się znajduje.

W roli eksperta przy zakupie pierwszego samochodu powinna występować osoba, która ma realną wiedzę i doświadczenie. Pseudo fachowcy tylko zamieszają nam w głowie i sprawią, że już sami nie będziemy pewni swojej decyzji. Wymądrzanie się osób postronnych może zirytować zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Jeśli już musimy, to przy spotkaniach ze sprzedającymi zabierzmy ze sobą mechanika lub osobę, która miała już co najmniej kilka różnych samochodów i rzeczywiście się na tym zna.

Nie można ufać bezgranicznie sprzedającemu, nawet jeśli wydaje się nam uczciwym człowiekiem. To wszystko mogą być pozory. Nie popełniajmy dużego błędu przy zakupie pierwszego auta w postaci braku kontroli, czy nie jest to samochód kradziony. TNS OBOP podaje, że tylko 12 proc. kupujących sprawdza pojazd pod tym kątem. Łatwo skontrolować to na policji, która prowadzi rejestr pojazdów kradzionych.

green 1031560 1280 Częste błędy popełniane przy kupowaniu pierwszego samochodu

Czy 10-letni samochód może mieć przebieg na poziomie 20-30 tys. km? Teoretycznie, jest to możliwe. Sprzedający zwykle podkreślają, że auto było mało używane, a właściciel jeździł nim tylko do kościoła czy do pobliskiego miejsca pracy. Rzadko kiedy będzie to prawdą. Realnie samochód 10-letni, np. poleasingowy, będzie miał około 150 tys. km na liczniku. Tymczasem wielu kupujących daje się nabierać zbywcom na mały przebieg. „Kręcenie” liczników jest nagminnym procederem, zwłaszcza w przypadku samochodów sprowadzonych zza granicy.

Osoba kupująca po raz pierwszy auto często nie wie, o co jeszcze pytać sprzedającego. Ważne jest sprawdzenie numeru VIN pojazdu, który zapisany jest w dowodzie rejestracyjnym i na tabliczce znamionowej. Składa się na niego 17 znaków, które pozwalają niezależnie określić rzeczywisty przebieg samochodu, liczbę wypadków, w których uczestniczył czy naprawy serwisowe.

Brak kontroli na stacji diagnostycznej to karygodny błąd przy zakupie samochodu. Najlepiej wybrać się na niezależną, niewskazaną przez sprzedającego stację, z którą nie ma on podpisanej umowy o współpracę. Dzięki temu niezależny ekspert oceni, w jakim stanie jest samochód.

Kupowanie spontanicznie samochodu to zły pomysł. Zawsze lepiej wszystko sobie przemyśleć, porównać oferty i wybrać najlepszą.

Unikanie błędów

Jeśli chcemy kupić dobre auto używane, powinniśmy unikać wszystkich wymienionych powyżej błędów. Najpierw trzeba dokonać wstępnej selekcji ofert, do jakich mamy dostęp, popytać wśród znajomych, czy ktoś nie sprzedaje samochodu i nigdy nie wierzyć sprzedającemu w 100 procentach. Istnieje powiedzenie, że przezorny zawsze jest ubezpieczony i najlepiej zachowywać ową przezorność także przy okazji zakupu pojazdu mechanicznego.

Cierpliwość jest cnotą, która pomaga w wyborze odpowiedniego, pierwszego samochodu. Jeśli nie mamy wiedzy dotyczącej motoryzacji, na oglądanie pojazdów zabierzmy ze sobą kogoś, kto naprawdę się na tym zna, najlepiej zaprzyjaźnionego mechanika, z mirnikiem grubości powłok lakieru, który odkryje czy np. karoseria samochodu niebyła bita i powtórnie malowana.

Zachwycanie się przy sprzedającym pojazdem to także nie najlepszy pomysł, ponieważ nie damy rady wówczas wynegocjować lepszej ceny. Pośpiech nie jest dobrym doradcą, podobnie jak emocje.

Wielu z Was na pewno kupowało już pierwszy samochód i po latach jego użytkowania wie, gdzie popełniło błędy przy zakupie. Zachęcamy do dzielenia się z naszymi czytelnikami takimi doświadczeniami.


Widget not in any sidebars

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy warto kupować samochód sprowadzany zza granicy?

Zgodnie ze statystykami rynku motoryzacyjnego, po polskich drogach jeździ coraz więcej aut sprowadzonych zza granicy. Eksperci policzyli, że nawet 75...

Zamknij