Każdy kierowca po zakupie wymarzonego auta zastanawia się, w jaki dodatkowy sprzęt i akcesoria wyposażyć swój samochód? Jakie wyposażenie jest niezbędne, a co tylko zalecane? Aby cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas jazdy i tym samym być w pełni przygotowanym na wszelkie okoliczności, które mogą nas spotkać w trasie, warto wyposażyć swój samochód w kilka niezbędnych przedmiotów, które nie zajmują wiele miejsca, a zapewnią bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Zakup auta i co dalej?
Sam zakup samochodu to dopiero początek formalności. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży i przekazanie pieniędzy nie czyni nas jeszcze pełnoprawnymi właścicielami samochodu. Jeśli zakupiony samochód nie ma ważnego ubezpieczenia OC, lub jeśli jest to nowy samochód z salonu, to zaraz po jego zakupie należy bezwzględnie takie ubezpieczenie wykupić. W Polsce nie ma możliwości jazdy bez ważnego ubezpieczenia OC. Jeśli zakupione przez nas używane auto posiada ubezpieczenie OC, to można je kontynuować na tych samych warunkach lub zawrzeć całkiem nową polisę.
Kolejna czynność, która musi zostać wykonana po zakupie samochodu to jego rejestracja. Click To Tweet Na rejestrację samochodu jest wyznaczony termin 30 dni od daty kupna. Jeśli auto jest używane i dotychczas było zarejestrowane w Polsce, przy rejestracji samochodu w Wydziale Komunikacji należy mieć ze sobą:
- umowę kupna-sprzedaży samochodu,
- dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym,
- dowód zawarcia polisy OC (ubezpieczenie samochodu),
- kartę pojazdu, którą posiada każde auto w Polsce zarejestrowane po 1993 roku.
W przypadku rejestracji nowego auta z salonu trzeba posiadać ze sobą: dowód własności pojazdu – najczęściej jest to faktura VAT, świadectwo zgodności WE – dokument od producenta pojazdu potwierdzający, że pojazd spełnia standardy wyznaczone przez UE, kartę pojazdu oraz dowód potwierdzający tożsamość nabywcy. W dniu rejestracji nowego samochodu z salonu bezwzględnie należy wykupić ubezpieczenie OC.
Opcjonalnie można również zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie AC (Autocasco), które obejmuje szkody powstałe na skutek wypadku i kolizji, uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie i zwierzęta, kradzieży, pożaru, negatywnego działania zjawisk atmosferycznych, np. burze, powodzie.
Wyposażenie obowiązkowe każdego samochodu
Niezależnie od tego, czy poruszamy się nowym samochodem czy używanym, każde auto zarejestrowane w Polsce musi zostać wyposażone w:
Do osobowego samochodu najlepsza będzie niewielkich rozmiarów gaśnica typu ABC. Taka gaśnica nie powinna być lżejsza niż 1 kg oraz zaleca się, aby była poddawana regularnym przeglądom raz do roku.
Trójkąt ostrzegawczy koniecznie musi być wyposażony w odpowiedni znak homologacji. Click To Tweet Na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu trójkąt powinien zostać ustawiony w odległości 100 m od pojazdu. Na terenie zabudowanym w odległości 30-50 m.
Akcesoria, które warto posiadać w nowym samochodzie
Pomimo że przepisy wprost nie regulują posiadania innych przedmiotów w samochodzie, istnieje wiele innych rzeczy, w które warto zaopatrzyć się tuż po zakupie samochodu. Do podstawowych przedmiotów, które są obowiązkowe w innych krajach UE, a w Polsce nie – należy apteczka samochodowa oraz kamizelka odblaskowa. Przepisy polskiego prawa nie mówią bezpośrednio o konieczności posiadania apteczki w samochodzie, ale jasno określają, że kierujący pojazdem jest zobowiązany udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję (Art 44.2.1. Kodeksu drogowego).
Kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, ale może mieć niebagatelne znaczenie podczas kolizji lub w momencie, gdy popsuje się nam samochód. Przy trudnych warunkach atmosferycznych zapewnia bezpieczeństwo, ponieważ dzięki niej stajemy się widoczni dla innych kierowców już z kilkuset metrów. Kamizelkę odblaskową powinna zakładać każda osób, która opuszcza pojazd, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu, autostradach, podczas słabej widoczności i ustawiania trójkąta ostrzegawczego.
Ponadto każdy nowo zakupiony samochodów warto wyposażyć również w :
- latarkę,
- gps,
- zestaw narzędzi,
- zapasowe żarówki,
- koło zapasowe,
- linkę holowniczą,
- zapach samochodowy.
Nie są to przedmioty pierwszej potrzeby, ale mogą w znaczący sposób wpłynąć na poprawę komfortu jazdy i pomóc nam podczas awarii. Latarka i zestaw narzędzi przyda się, gdy konieczne będzie usunięcie drobnych usterek. Koło zapasowe lub zestaw naprawczy zawsze stanowi nieocenione wsparcie w przypadku “złapania gumy”. Jeśli z różnych powodów nie jesteśmy w stanie zamówić lawety, zbawienna może okazać się linka holownicza. GPS przyda się nie tylko podczas długich podróży w nieznane, ale przede wszystkim zabezpieczy nas przed kradzieżą samochodu, ponieważ dzięki lokalizatorom GPS w prosty sposób można namierzyć auto. Gdy poruszamy się z przepaloną żarówką, policjant może nam kazać ją wymienić. Aby w takiej sytuacji uniknąć mandatu, zawsze warto wyposażyć się w komplet dodatkowych żarówek. Z kolei zapach samochodowy pozwoli nam wyeliminować z wnętrza nieprzyjemny zapach (np. z dymu tytoniowego).
Co może spowodować brak niezbędnych elementów wyposażenia samochodu?
Brak w samochodzie przedmiotów wymaganych ustawą, czyli gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego z homologacją jest równoznaczne z otrzymaniem mandatu. Taryfikator przewiduje karę w przedziale od 20 do 500 zł. Jeśli w samochodzie mamy trójkąt ostrzegawczy, ale nie został on ustawiny na drodzę w odpowiedniej odległości, możemy się spodziewać kary w wysokości 150 zł. Za brak pozostałych przedmiotów, które nie są ujęte w ustawie nie grozi nam mandat, ale wyposażenie samochodu w apteczkę, zapasowe koło wraz z podnośnikiem czy linkę holowniczą pozwoli skutecznie przeciwdziałać problemom i uczyni podróż bardziej bezpieczną.
Wyposażenie nowego samochodu w akcesoria pozwoli oszczędzić nerwy i zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom drogowym. Nigdy nie wiadomo, kiedy przydatna może okazać się latarka czy klucz do kół. W trosce o bezpieczeństwo nie tylko własne, ale i inne warto mieć te wszystkie przedmioty pod ręką.
Widget not in any sidebars
Wasze ostatnie komentarze